IndeksFAQRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie

Go down 
AutorWiadomość
Jęcząca Marta
Admin
Admin
avatar


PisanieTemat: Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie   Sro Lip 29, 2015 10:04 pm„Hogwart został założony ponad tysiąc lat temu... przez czworo największych czarodziejów i czarownic tamtych czasów: Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Rowenę Ravenclaw i Salazara Slytherina.” —profesor Binns o historii Hogwartu.

Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie — brytyjska szkoła z internatem kształtująca przyszłych czarodziejów, mieszcząca się w zamku Hogwart, położona gdzieś w Szkocji. Motto szkoły brzmi: „Draco dormiens nunquam titillandus”, co z łacińskiego oznacza „Nigdy nie drażnij śpiącego smoka”. Została stworzona około IX lub X wieku przez czterech najwybitniejszych czarodziejów tamtych czasów: Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Rowenę Ravenclaw i Salazara Slytherina. Jest jedną z najsłynniejszych czarodziejskich szkół w Europie, razem z Akademią Magii Beauxbatons oraz Instytutem Magii Durmstrang. Szkoły te od lat organizowały Turniej Trójmagiczny, którego ostatnia znana odsłona rozpoczęła się w 1994 roku a skończyła rok później.

Hogwart położony jest w Szkocji, w pobliżu wioski Hogsmeade „niedaleko” od Dufftown i Achintee.

Dzieci z magicznymi umiejętnościami są zapisywane do Szkoły Magii i Czarodziejstwa przez magiczne pióro jeszcze przed urodzeniem, a informowane są w wieku jedenastu lat – zazwyczaj listem przyniesionym przez sowę (rodziny mugoli są pod obserwacja nauczycieli, dopiero po czym zostaje wysłana sowa). Uczniowie po przybyciu do szkoły przydzielani poprzez Tiarę Przydziału są do jednego z czterech domów: Gryffindoru, Hufflepuffu, Ravenclawu lub Slytherinu. Za dobre zachowanie, zwycięstwa podczas meczy quidditcha lub za poprawne odpowiedzi podczas lekcji – nagradzani są punktami. Zaś za m.in. nieodpowiednie zachowanie – punkty są odbierane. Pod koniec roku, dom z największą liczbą punktów otrzymuje Puchar Domów.

Zamek jest nienanoszalny, oznacza to, że nie ma go na mapie. Czterej stwórcy zamku zaczarowali go tak , że zwykli mugole zamiast widzieć piękny zamek, widzą stare i bezużyteczne ruiny.

„Przez kilka lat nasi założyciele pracowali razem w zgodzie, wyszukując młodych, którzy wykazywali cechy właściwe rodzajowi czarodziejskiemu i sprowadzając ich do zamku, by uczyć ich tutaj magii. Później jednak doszło między nimi do brzemiennych w skutki sporów. Wszystko zaczęło się od Slytherina, który zażądał, by nabór uczniów był bardziej selektywny. Uważał on, że nauczanie magii powinno być zastrzeżone wyłącznie dla rodów czarodziejskich czystej krwi. Sprzeciwiał się przyjmowaniu uczniów z mugolskich rodzin, uważając, że nie są godni zaufania. Po jakimś czasie doszło na tym tle do poważnego sporu między Slytherinem i Gryffindorem, w wyniku którego Slytherin opuścił zamek.” —Profesor Binns

Hogwart został założony około IX lub X wieku n.e. przez czterech najpotężniejszych czarodziejów tamtych czasów: Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Rowenę Ravenclaw oraz Salazara Slytherina. To właśnie od ich nazwisk powstały cztery domy. Początkowo założyciele samodzielnie wybierali osoby, które są godne studiowania magii, jednak po pewnym czasie Salazar Slytherin zażądał, aby przyjmować do szkoły tylko osoby czystej krwi. Nie zdołał przekonać do tego pozostałych założycieli, więc opuścił zamek. Wokół tego wydarzenia narosła legenda o Komnacie Tajemnic. Szkołę wielokrotnie przeszukiwano w celu znalezienia owej Komnaty. Dopiero w 1992 roku zostało potwierdzone, co tak długo się w niej skrywało. Komnatę zamieszkiwał ogromny bazyliszek, którego bezpośrednie spojrzenie było śmiertelne. Komnatę tą mógł otworzyć jedynie prawowity dziedzic Slytherina. Po śmierci wszystkich założycieli Hogwartu szkoła nadal funkcjonowała. Godryk Gryffindor pozostawił Tiarę Przydziału, która dokonywała selekcji uczniów do poszczególnych domów. W historii Hogwartu zostały rozegrane dwie bitwy, podczas których śmierciożercy chcieli przejąć władzę nad szkołą.

Dyrektorzy Hogwartu

- Heliotrope Wilkins
- Phyllida Spore
- Dexter Fortescue
- Eoessa Sakndenberg
- Fytherley Undercliffe
- Vindictus Viridian
- Dilys Derwent
- Ambrose Swott
- Vulpus
- Brian Gagwilde
- Everard
- Quentin Trimble
- Limebert
- Fineas Nigellus Black
- Bazyl Fronsac
- Walter Aragon
- Newton Scamander
- Armando Dippet
- Albus Dumbledore

Nad dyrektorami czuwała Rada Nadzorcza Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

DOMYDopóki czterej założyciele żyli, mogli łatwo wybierać faworytów. Jednak po pewnym czasie zaczęli się zastanawiać, jak zachować tradycję przydziału uczniów do poszczególnych domów, gdy ich już zabraknie. Rozwiązanie znalazł Godryk Gryffindor, który zdjął z głowy swoja tiarę i każda z czterech osób tchnęła w nią cząstkę swych marzeń. Od tamtej pory przydzielaniem uczniów zajmuje się Tiara Przydziału.

GRYFFINDOR
Słynie z męstwa i odwagi. Kolory domu to złoto i szkarłat, a symbol to lew. Duchem domu jest Sir Nicholas de Minsy-Porpington, znany również jako Prawie Bezgłowy Nick, a opiekunką domu jest Minerwa McGonagall, kiedyś Albus Dumbledore.
Wejście do Pokoju Wspólnego znajduje się na siódmym piętrze, ukryte za portretem Grubej Damy. Aby dostać się do salonu uczniowie muszą powiedzieć prawidłowe hasło.

HUFFLEPUFF
Słynie z lojalności, uczciwości, szczerości i tolerancji. Kolory domu to żółty i czarny, a symbol to borsuk. Duchem domu jest Gruby Mnich, a opiekunką – Pomona Sprout. Pokój Wspólny znajduję się blisko kuchni.

RAVENCLAW
Słynie z mądrości i kreatywności. Kolory domu to niebieski i brązowy (w filmach niebieski i srebrny), a symbol to orzeł (w filmie kruk). Duchem domu jest córka Roweny Ravenclaw, Szara Dama, a opiekunem nauczyciel zaklęć.
Pokój Wspólny jest ulokowany w wysokiej Wieży Zachodniej. Aby wejść, należy odpowiedzieć na zagadkę ułożoną przez kołatkę w kształcie orła, np. „Gdzie są przedmioty, które zniknęły?” lub „Co było pierwsze, feniks czy płomień?”.

SLYTHERIN
Cechuje się ambicją, sprytem, przebiegłością, zaradnością i pochodzeniem z rodów o czystej krwi. Kolory domu to szmaragdowy i srebrny, a symbol to wąż. Duchem domu jest Krwawy Baron, a opiekunem Severus Snape.
Pokój Wspólny znajduje się w lochach za trzema głazami. Wielu ludzi twierdzi, że uczniowie wybrani do tego domu, często maczają palce w Czarnej Magii. Zwykle Tiara Przydziału umieszcza w Slytherinie młodych czarodziejów czystej krwi, lecz zdarzały się wyjątki; Tom Riddle, Severus Snape, którzy byli czarodziejami półkrwi.

Hymn Szkoły

„Hogwart, Hogwart, Pieprzo-Wieprzy Hogwart,
Naucz nas choć trochę czegoś!
Czy kto młody z świerzbem ostrym,
Czy kto stary z łbem łysego,
Możesz wypchać nasze głowy
Farszem czegoś ciekawego,
Bo powietrze je wypełnia,
Muchy zdechłe, kurzu wełna.
Naucz nas, co pożyteczne,
Pamięć wzrusz, co ledwie zipie,
My zaś będziemy wkuwać wiecznie,
Aż się w próchno mózg rozsypie!”


Śpiewany jest w Wielkiej Sali na rozpoczęciu roku szkolnego. Każdy może go śpiewać na inną melodię oraz w innym tempie.

Rok szkolny

Rozpoczęcie roku szkolnego

List
Rok szkolny w Hogwarcie zaczyna się 1 września o godzinie 11 rano, kiedy to Express do Hogwartu opuszcza King's Cross, zabierając uczniów na stację Hogsmeade, gdzie pierwszoroczni tradycyjnie przepływają jezioro w łodziach wraz z gajowym, a pozostali studenci dojeżdżają powozami ciągnącymi przez testrale do zamku Hogwart. Uczta powitalna odbywa się w Wielkiej Sali. Najpierw odbywa się Ceremonia Przydziału, po której Dyrektor wygłasza przemowę, a bankiet zaczyna się od razu po jej zakończeniu, kiedy to stoły zapełniają się ogromną ilością jedzenia i picia. Uczta kończy się wraz z kilkoma dodatkowymi słowami od Dyrektora, włączając w to coroczne przypomnienie zasad. Potem uczniowie są odprowadzani do dormitoriów przez prefektów.

Kolejne dni nauki
Zajęcia zaczynają się następnego dnia (2 września) nawet jeśli tym dniem jest niedziela (jak w 1995). Plany lekcji są rozdawane podczas śniadania przez opiekuna domu. Pierwszoroczni na tych lekcjach zostają zapoznani z zasadami i poznają przedmioty. Pozostali uczniowie zwyczajnie rozpoczynają naukę.

Quidditch
Po dwóch tygodniach zajęć, zaczynają się nabory do drużyn quidditcha i lekcje latania dla pierwszorocznych. Treningi odbywają się na boisku do quidditcha o różnych porach dnia, w zależności od kapitana drużyny i warunków pogodowych. Pierwszy mecz quidditcha odbywa się między październikiem a listopadem. Dni nauki przebiegają normalnie i następne godne uwagi święto odbywa się dnia 31 października; uczta z okazji Nocy Duchów.

Noc Duchów
Do dekoracji zaliczają się gigantyczne dyniowe lampiony i tłoczące się setki nietoperzy, latających po sali. Serwowane jedzenie to między innymi pyszne dyniowe paszteciki, torty, ciasta i najróżniejsze magiczne słodycze.

Boże Narodzenie
W drugim tygodniu grudnia, opiekunowie domów zbierają nazwiska tych, którzy zostają w Hogwarcie na ferie świąteczne. Pierwszy semestr najczęściej kończy się tydzień przed Bożym Narodzeniem i większość uczniów, oraz niektórzy nauczyciele, wracają do domu. Święta w Hogwarcie obchodzi się bardzo ciepło, dekoruje się bogato Wielką Salę, rozdaje prezenty, śpiewa kolędy (szczególnie duchy). Osoby, które pozostały w zamku na czas świąt urządzają Wigilię w Wielkiej Sali. W latach, gdy odbywa się Turniej Trójmagiczny, Bal Bożonarodzeniowy wypada w dzień Wigilii i kończy się o północy. 25 grudnia, w Wielkiej Sali ma miejsce świąteczna uczta. Krótko po 1 Stycznia, Hogwart Express wraca do Hogsmeade; zaczyna się drugi semestr.

Wielkanoc
Daty początku ferii wielkanocnych co roku się zmieniają. Podczas tych wolnych dni uczniowie mogą wrócić do domu. Wielkanoc nie jest tak bardzo obchodzonym świętem w Szkole Magii i Czarodziejstwa jak Boże Narodzenie.

Egzaminy
Harry potter order of phoenix image imelda staunton as dolores umbridge
Chaos wywołany przez Freda i George'a Weasleyów podczas SUMów na piątym roku Harrego
Końcowe egzaminy odbywają się w pierwszym tygodniu czerwca, a wyniki są znane już tydzień później. Egzaminy pisane są ze wszystkich zdawanych przez danego ucznia przedmiotów.

SUMY (Standardowe Umiejętności Magiczne zwane potocznie Sumami) – pisane są przez piątoklasistów w czerwcu, niedługo przed zakończeniem roku szkolnego. Uczniowie ci już wtedy muszą zastanowić się nad swoją przyszłą karierą zawodową wybierając odpowiednie przedmioty. Sumy pisane są w Wielkiej Sali, a testy zabezpieczone są przed nieuczciwymi studentami specjalnymi zaklęciami. Oceny możliwe do uzyskania to od wybitnego (najwyższy) do trolla (najniższy).

Owutemy – pisane w siódmej klasie „Okropnie Wyczerpujące Testy Magiczne” to zbiór zadań teoretycznych oraz praktycznych z wybranych wcześniej przedmiotów. Niewiele uczniów zdało i podeszło do owutemów znajdując pracę od razu, np. Fred i George Weasleyowie. Oceny do uzyskania na owutemach są identyczne jak na Sumach.
Oceny: Wybitny (W), Powyżej oczekiwań (P), Zadowalający (Z), Nędzny (N), Okropny (O), Troll (T)

Zakończenie roku szkolnego
Wieczorem, przed powrotem do domów, odbywa się uczta z okazji zakończenia roku szkolnego, w której zostaje wręczony Puchar Domów. Pociąg Hogwart-Londyn wraca do Londynu w czasie trzeciego tygodnia czerwca. Cały personel i uczniowie opuszczają Hogwart na okres wakacji, pomijając gajowego i woźnego.

Dzienna rutyna w Hogwarcie

Dzień z życia ucznia

Dzień każdego ucznia w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie zaczynał się prawdopodobnie około siódmej rano, ponieważ pół godziny później wszyscy uczniowie (ubrani i przyszykowani do zajęć) jedli już śniadanie w Wielkiej Sali, do której w tym samym czasie zlatywały się chmary sów przekazujące pocztę.
O godzinie dziewiątej bił dzwon oznajmujący rozpoczęcie się pierwszej lekcji. Sześćdziesiąt minut później bił ponownie, obwieszczając, że zaczyna się druga godzina lekcyjna. Dopiero po jej zakończeniu uczniowie mieli krótką przerwę w zajęciach. Po kolejnych stu dwudziestu minutach nauki, następowała dłuższa przerwa, podczas której uczniowie spożywali lunch. Później odbywały się następne zajęcia (niekoniecznie dwugodzinne), po których młodzi czarodzieje mieli tzw. czas wolny, gdy odrabiali zadania domowe lub rozmawiali z przyjaciółmi. Dodatkowo, raz w tygodniu (w środy) odbywały się lekcje astronomii, które rozpoczynały się dopiero około północy. Kolacja serwowana była pod wieczór. Po jej zakończeniu młodsi uczniowie musieli iść do Pokojów Wspólnych, natomiast starsi mogli przebywać na terenie całego zamku do godziny 21.00-22.00 (w piątej klasie dozwolone było przebywanie na szkolnych korytarzach do 21.00, więc w klasie siódmej prawdopodobnie była to godzina 22.00, biorąc pod uwagę, że przeważnie wtedy rozpoczyna się cisza nocna).

Plan lekcji

- Śniadanie w Wielkiej Sali
- Przedmiot I
- Przedmiot II
- Przerwa
- Przedmiot III
- Lunch (Wielka Sala) podczas przerwy
- Przedmiot IV
- Przedmiot V
- Czas wolny
- Obiad w Wielkiej Sali

Strój szkolny
Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa mają obowiązek nosić mundurek. Muszą go mieć na sobie podczas lekcji oraz posiłków i nauki w Wielkiej Sali. Studenci mają możliwość przyodziania się we własne ubrania po lekcjach. Większość z nich jednak nie korzysta z tej opcji, prawdopodobnie dlatego, że i tak musieliby się znowu przebierać w piżamę przed położeniem się do łóżka, więc mogą uważać, że nie ma sensu przebierać się we własne ubrania, aby chwilę później i tak ubrać już coś innego.

Szkolny strój Hogwartu składa się z długiej, białej koszuli z kołnierzykiem i długimi rękawami, krawatu w barwach domu (który w wyższych klasach staje się bardziej wyrafinowany), szarego swetra-kamizelki, czarnych spodni dla panów i czarnej spódnicy do kolan wraz z czarnymi lub szarymi podkolanówkami dla pań. Obie płcie noszą czarne, wygodne buty. Każdy uczeń jest przyodziany w pelerynę z odznaką domu na lewej piersi oraz podszewką w kolorze domu; zielony dla Slytherinu, czerwony dla Gryffindoru, niebieski dla Ravenclawu i żółty dla Hufflepuffu. W czasie chłodnych miesięcy szara kamizelka zamienia się na szary sweter i dochodzi szalik w pasy w dwóch kolorach domu. Czarny, spiczasty kapelusz jest zakładany jedynie na specjalne okazje, takie jak ceremonia otwarcia, specjalne kolacje, przydzielenie Pucharu Domów

_________________

Moaning Myrtle
If you die, you're welcome to share my toilet.
Powrót do góry Go down
 
Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Spis Magii (forumowy)
» Ministerstwo Magii
» Gabinet Ministra Magii
» "Dzieje Magii" Bathildy Bagshot [do edycji]

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Hogwarts-School :: | :: Sprawy fabularne-
Skocz do: