IndeksFAQRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Przewodnik po pbf i forumotion

Go down 
AutorWiadomość
Jęcząca Marta
Admin
Admin
avatar


PisanieTemat: Przewodnik po pbf i forumotion   Sro Lip 29, 2015 6:07 pm

CZYM JEST PBF?

Cytat :

Played by Forum (rozgrywane na forum; PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa ang. Play-by-post RPG) – tekstowa gra online RPG (ang. online text-based role-playing game) rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).

Rozgrywka toczy się w świecie przyjętym na forum dyskusyjnym. Może to być zarówno świat autorski, jak i oparty na istniejących już tworach kultury (jak światy przedstawione w sztuce). Najpopularniejsze są światy fantastyczne oraz zaczerpnięte z popularnych seriali obyczajowych.

Rozróżniamy dwa rodzaje gier typu PBF:

Gra forumowa – gdy całe forum lub jego duża część poświęcone jest rozgrywce, określone działy służą za lokacje, a tematy to poszczególne miejsca lub wątki fabularne. W taką grę może grać nieograniczona liczba osób (zazwyczaj gra w nią większość użytkowników danego forum).
Sesja forumowa – to inna postać zwykłej sesji RPG rozgrywanej w Internecie. Udział bierze tu zwykle nie więcej graczy, niż w zwykłej sesji, a gra toczy się w obrębie jednego tematu na forum, w którym gracze piszą, co robią ich postacie, a MG opisuje świat i jego reakcje na zachowania bohaterów.
W przeciwieństwie do tradycyjnych gier RPG, gra na forum może trwać znacznie dłużej i często nie ma określonych ram czasowych. Akcja jednego bohatera może nastąpić nawet po kilku dniach od ostatniego posta innego gracza.

Aby rozpocząć grę PBF należy założyć internetowe forum dyskusyjne lub zarejestrować się na forum, gdzie już prowadzona jest rozgrywka.

_________________

Moaning Myrtle
If you die, you're welcome to share my toilet.
Powrót do góry Go down
Jęcząca Marta
Admin
Admin
avatar


PisanieTemat: Re: Przewodnik po pbf i forumotion   Czw Lip 30, 2015 3:15 pm

Poruszanie się po forum


Rejestracja na forum

http://i57.tinypic.com/35akdy1.png -> Podgląd przycisku Rejestracja
http://i62.tinypic.com/wleogk.png -> Podgląd w Regulamin i Akceptację
http://i62.tinypic.com/2poxkea.png -> Podgląd w pierwszą stronę rejestracji
http://i60.tinypic.com/b4uq7n.png -> Podgląd w drugą stronę rejestracji

1. Aby się zarejestrować należy wcisnąć przycisk "REJESTRACJA" w menu.
2. Należy zaakceptować regulamin.
3. Należy wpisać nazwę użytkownika zgodnie z regulaminem, email oraz hasło. Wcisnąć Dalej/Wyślij
4. Należy ponownie wpisać hasło oraz hasło wygenerowane przez system. Wcisnąć Dalej/Wyślij.

Gratulacje! Zarejestrowałeś się na forum! Pamiętaj, że wraz z rejestracją akceptujesz regulamin i złamanie regulaminu grozi konsekwencją otrzymania ostrzeżenia (a w przypadku notorycznego łamania regulaminu banicją konta, bądź IP)

Strona Główna

http://i57.tinypic.com/slnvq8.png  -> Podgląd strony głównej z opisem

INDEX - Tutaj wejdziesz do strony głównej
CZARODZIEJE - Tutaj znajdziesz listę użytkowników. Możesz potem zmienić wyszukiwania wg. nazw, daty dołączenia, czy daty ostatniego odwiedzenia forum
GRUPY - Tutaj możesz przejrzeć członków poszczególnych grup
SOWIARNIA/SOWA - Tutaj przejdziesz do strony z wiadomościami prywatnymi. SOWIARNIA oznacza, że nie masz nowych wiadomości, a SOWA, że przyszła do Ciebie nowa wiadomość
WYJDZ/WEJDZ - Tutaj możesz się wylogować, bądź zalogować na forum.

WELCOME "NAZWA UŻYTKOWNIKA" - Tutaj wejdziesz do folderu z możliwością edycji profilu, wejścia do wiadomości prywatnych, przejrzenia profilu, przejrzenia tematów, które się utworzyło, czy postów. Stąd można się też wylogować. Widoczny jest też avatar oraz ilość napisanych postów.

NOTIFICATIONS - Tutaj znajdziesz powiadomienia o tym, że ktoś wysłał wiadomość prywatną, albo napisał posta w miejscu, które obserwujesz.

Strzałki w prawym dolnym rogu (górna i dolna strzałka drewniana) - Dzięki nim możesz "przeskoczyć" na górę/dół strony.

Skrzynka odbiorcza i wysłanie wiadomości

http://i58.tinypic.com/2ilc01s.png -> Wgląd na skrzynkę odbiorczą
http://i60.tinypic.com/2vc7wcm.png -> Wgląd na pisanie wiadomości

Jeżeli chcesz wysłać komuś wiadomość prywatną, albo dostałeś wiadomość możesz skorzystać ze skrzynki odbiorczej. Wejść możesz na dwa sposoby:
a) Naciskając w menu pod Logo Głównym w SOWIARNIĘ/SOWĘ
b) Naciskając w WELCOME "NAZWA UŻYTKOWNIKA", a następnie MY PRIVATE MESSAGES

Znajdziesz się w skrzynce odbiorczej z której możesz przełączyć się na skrzynkę z zapisanymi wiadomościami, wysłanymi i wysyłanymi. W skrzynce odbiorczej znajdziesz wiadomości wysłane do Ciebie. Nowe będą odpowiednio zaznaczone zgodnie z legendą na dole strony.

Wysyłanie wiadomości zaczyna się od kliknięcia w NOWA WIADOMOŚĆ. Przechodzisz wtedy do formularza nowej wiadomości, gdzie możesz wpisać nazwę użytkownika do którego chcesz wysłać wiadomość (możesz wysłać do kilku osób na raz tą samą wiadomość klikając + obok napisu ZNAJDŹ UŻYTKOWNIKA). Wpisujesz również nazwę tematu (bez tego nie wyślesz wiadomości) oraz treść wiadomości (tak samo jak z tematem brak=nie można wysłać). Po napisaniu wiadomości klikasz SEND i wiadomość jest wysłana!

Pisanie postów

http://i60.tinypic.com/2mo8txy.jpg -> Wgląd do strony

Gdy wejdziesz w temat/lokację, która nie jest zablokowana przez administratora możesz napisać posta (wiadomość). Możliwości jest bardzo dużo!

Aby odpowiedzieć w temacie masz dwie możliwości:
a) kliknąć w napis ODPOWIEDŹ i przejść do formularza odpowiedzi (procedura jak przy pisaniu wiadomości prywatnej)
b) skorzystać z opcji szybkiej wiadomości. Formularz jest na dole strony pod wszystkimi napisanymi postami. Zasada jak przy wiadomości prywatnej.

Jeśli chcesz zacytować czyjąś wypowiedź klikasz CYTUJ w poście, gdzie pożądane zdanie się znajduje i przechodzisz do formularza odpowiedzi. Możesz też skorzystać z kodu:
Kod:
 [quote]treść cytatu[/quote]

Możesz edytować swoje posty za pomocą funkcji EDYTUJ lub skasować jeśli nikt nie odpowiedział na Twojego posta za pomocą funkcji SKASUJ.

Możesz również wejść w profil, wysłać wiadomość lub obejrzeć konta social media innych użytkowników, które znajdują się pod postem lub podpisem użytkownika.

Kody przydatne przy pisaniu postów:
Kod:
 [b]treść[/b] -> pogrubia czcionkę
[i]treść[/i] -> czcionka w kursywie
[size="tutaj wpisujesz rozmiar czcionki,np. 10"]treść[/size] -> zmiana rozmiaru czcionki
[color="tutaj wpisujesz kod koloru (#000000)]treść[/size] -> zmiana koloru czcionki. Warto skorzystać z http://windows.home.pl/kolory.htm gdzie znajdziesz odpowiedni kod do koloru (pamiętaj, że zmiana koloru czcionki jest zakazana podczas postów fabularnych, chyba, że Mistrz Gry zarządzi inaczej!)
[u]treść[/u] -> podkreśla tekst
[strike]treść[/strike] -> przekreśla tekst
[img]link[/img] -> kod do wstawiania małych obrazków
<img src="link do obrazka" width="500px"> -> kod do obrazków powyżej 500px (500 pikseli)
[url=link do obrazka]treść[/url] -> hiperłącze ukryte w tekście do strony/obrazka
[quote]treść[/quote] -> kod do cytowania

Logowanie i wylogowywanie się z czatu

http://i58.tinypic.com/2i8gj6g.png -> wgląd w logowanie się na cb
http://i59.tinypic.com/13zcugz.png -> wgląd w wylogowanie się z cb

Chatbox znajduje się na dole strony. Żeby się zalogować wystarczy kliknąć w funkcję ZALOGUJ. Po lewej stronie znajduje się lista osób obecnych na czacie. Osoby pod oznaczeniem AWAY znajdują się w stanie uśpienia co znaczy, że nie są aktywne na czacie i niedługo zostaną wylogowane.

kody przydatne w chatboxie:

Kod:
/me treść -> komenda ta zamieni /me na nazwę użytkownika, np. /me idzie spać -> Jęcząca Marta idzie spać
/exit powód -> komenda wylogowuje z czatu podając innym użytkownikom powód np. /exit obiad
/away -> przenosi użytkownika do sekcji AWAY powiadamiając, że użytkownik jest poza zasięgiem czatu/chwilowo nie będzie odpowiadać na wiadomości, bądź wychodzi

Rzucanie kostką

http://i61.tinypic.com/28vx7o2.png -> wgląd w rzut kostką
http://i61.tinypic.com/qziv76.png -> wgląd w wynik rzutu

Aby rzucić kostką (np. podczas pojedynków, bądź meczy quidditcha, albo wykonywania zaklęć/eliksiru na zajęciach) należy w temacie wejść na ODPOWIEDZ, żeby przejść do formularza odpowiedzi (niemożliwe z punktu szybkiej odpowiedzi).
Pod treścią wiadomości znajduje się panel RZUT KOSTKĄ.
Obok napisu RZUT KOSTKĄ #1 należy wybrać kostkę KOSTECZKA oraz ilość kostek w zależności od tego do czego potrzebne nam są kostki. Wciskamy SEND, by wysłać wiadomość.

Zaraz pod naszą wiadomością pojawi się post MG z wylosowanymi kostkami. Kostki są generowane przez system. Mistrz Gry nie ma wpływu na wynik i nie może edytować kostek na czyjąś korzyść/niekorzyść, a co za tym idzie rzut kostki jest całkowicie wolny od bodźców zewnętrznych.

_________________

Moaning Myrtle
If you die, you're welcome to share my toilet.
Powrót do góry Go down
 
Przewodnik po pbf i forumotion
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Przewodnik po realiach

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Hogwarts-School :: | :: Administracja :: Przewodnik-
Skocz do: